10 zlatých pravidel pro zavlažování

14.6. 2021

10 rad jak správně zavlažovat zahradu

Aby vaše rostliny nesvěšovaly v létě hlavy, potřebují spoustu vody. Ale jak mnoho a jak často zavlažovat, abychom nezalévali moc nebo málo? Zde naleznete některé chytré a užitečné rady pro zavlažování rostlin.

Pravidlo číslo 1: Udržujte rovnoměrnou vlhkost

Většina rostlin potřebuje rovnoměrnou vlhkost. Mírné vyschnutí před zavlažením však podporuje růst kořenů rostlin.

Pravidlo číslo 2: Zavlažujte méně často, ale důkladně

V květinových záhonech jsou dostatečné jedna až dvě zavlažovací periody za týden. Je lepší zalévat méně často, ale spoustou vody, než více často malým množstvím vody.

Pravidlo číslo 3: Zavlažujte pozdě večer nebo časně ráno

Pokud zavlažujete chladnou zem večer nebo v noci, vypaří se méně vody než z horké půdy přes den. A rostliny mohou získat dostatečnou dávku vody před nastávajícím horkým dnem.

Pravidlo číslo 4: Udržujte listy suché

Mokré listy snadno napadají choroby. Pokud je ponecháte mokré přes noc, mohou být napadeny chorobou. Na mokrých listech se na slunci vytvoří popáleniny (efekt, kdy kapky vody působí jako lupa).

Pravidlo číslo 5: Zajistěte správné množství vody

Adekvátní zavlažování znamená, že se voda dostane ke kořenům v dostatečném množství. Příliš málo vody často pouze zakryje vrchní vrstvu půdy. Adekvátní zavlažování také znamená, že mají rostliny rovnoměrnou půdní vlhkost do doby, než jsou plody zralé ke sklizni.

Pravidlo číslo 6: Poskytněte větší množství vody po částech

Vodě chvilku trvá než pronikne do půdy. Aby většina vody ze záhonu neodtekla bez využití, je lepší zavlažovat opakovaně po částech.

Pravidlo číslo 7: Zavlažujte cíleně, ale vodu správně distribuujte

Zavlažování kořenů pouze na jednom místě vede k jednostrannému růstu a k horší absorpci živin v půdě. Vždy zalévejte okolo rostliny a vodu distribuujte po celé ploše určené k zavlažování.

Pravidlo číslo 8: Zavlažujte úsporným způsobem

Zavlažujte pouze, jak je nezbytné, a co nejméně. Zjednodušení poskytuje automatický zavlažovací systém s čidlem vlhkosti – v záhonu, na balkóně nebo na trávníku.

Pravidlo číslo 9: Zamezte podmáčení

Podmáčení zabraňuje vzduchu, aby se dostal ke kořenům v půdě – buňky kořenů potřebují k životu kyslík.

Pravidlo číslo 10: Používejte kvalitní půdu bohatou na jíl

Půda bohatá na jílové minerály má lepší vlastnosti co do expanze a může také lépe a rovnoměrněji udržovat vodu. V horkém létě a v zimě zajistěte odvod vody, aby se zabránilo podmáčení.

---

To nejlepší zavlažování s nářadím značky Gardena. Ukázat nabídku Gardena.

Jak na to Zahrada